Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

ŚWIATŁA AWARYJNE

Autor: Tadeusz LECH

Układ, który proponuję wykorzystuje jako generator impulsów tranzystor npn włączony inwersyjnie. Prostota tego układu powinna zachęcić młodych adeptów elektroniki do wykonania tego układu i wypróbowania innych tranzystorów zamiast T1.

SCHEMAT IDEOWY:

 

ZASADA DZIAŁANIA:

Kondensator C1 jest naładowany do wartości napięcia zasilania, czyli 12V. W obwodzie praktycznie nie płynie prąd. Tranzystory nie przewodzą, a styki przekaźnika Pk. są rozwarte. Gdy włącznik Wł. zostanie zwarty nastąpi lawinowe przebicie złącza emiter – kolektor tranzystora T1 .Na bazę tranzystora T2 przez opornik R2 zostanie podany stan wysoki. Tranzystor zacznie przewodzić. Styki przekaźnika na chwilę zostaną zwarte a żarówki Ż1 i Ż2 rozbłysną. Kondensator C1 ponownie zacznie się ładować i cykl ten będzie się powtarzał. W zależności od wartości R1 i C1 zależeć będzie częstotliwość błysków żarówek.

W czasie uruchamiania układu zamiast R1 włączamy potencjometr montażowy i po dobraniu wartości oporności wstawiamy opornik stały. Włącznik zasilania może załączać plus zasilania. Wtedy emiter T2 zwieramy do masy. W takim przypadku po włączeniu zasilania pierwszy błysk żarówek nastąpi z opóźnieniem równym stałej ładowania C1.

 

PŁYTKA MONTAŻOWA

Tadeusz LECH

chelt@interia.pl